tichyWYSTAWA - Miroslav Tichý | 1926 -2011 | 19:00

projekt współfinansowany przez Miasto Poznań

logo_poznan

24.11.2017, PIATEK, START 19.00
POKAZ FILMU | Tarzan na emeryturze | 19:00
OTWARCIE WYSTAWY | Miroslav Tichý | 19:30
KONCERT | Synthopia | 20:00


Światowej sławy czeski artysta art brut/outsider art, samotnik, fotograf . Tichý to outsider, do którego pasuje powiedzenie: nie ważny jest aparat lecz osoba, która robi zdjęcie. W młodości rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, jednak po 3 latach zrezygnował. W latach sześćdziesiątych definitywnie wycofał się z artystycznego obiegu. Osiadł w rodzinnym miasteczku Kyjov, gdzie rozpoczął samotne życie. Zaczął intensywniej eksperymentować z fotografią w połowie 1950 roku. Sam konstruował swoje aparaty fotograficzne. Tworzył je z dziwnych, znalezionych przedmiotów: papierów, kartonów, tekturowych rurek, puszek, korków od piwa, szpulek po niciach, gumek. Sam szlifował także soczewki, w tym celu przerabiał dna od butelek, stare okulary. Nie interesowała go poprawności fotograficznej odbitki, która często nosiła w sobie znamiona czasu, brudu, zniszczenia. Samotny, zakradał się ze swoimi aparatami polując na interesujący kadr, często są to ujęcia podpatrzonych kobiet.

Fotografował przeszło 40 lat. Ostatnie zdjęcia wykonał w latach 90-tych, potem definitywnie przestał tworzyć. Przez cały ten czas nie szukał uznania. Nie pokazywał i nie sprzedawał zdjęć. Robił je wyłącznie dla siebie. Czasem obdarowywał nimi bliskich, sąsiadów i przyjaciół. Jego życie niewiele się zmieniło, w chwili gdy został docenionym fotografem. Prace trafiały do prywatnych i muzealnych kolekcji na całym świecie, podczas gdy on niezmiennie mieszkał w swoim niedużym, skromnym domu na Morawach.

Prace Tichý zostały po raz pierwszy pokazane zostały na Biennale w Sewilli w 2004 roku, po długich staraniach Romana Buxbauma, kiedy Tichy w końcu zgodził się na pierwszą publiczną prezentacją swoich zdjęć. Niedługo po Biennale w Sewilli, w 2005 roku, odbyła się pierwsza, indywidualna wystawa artysty w Zurychu. W 2005 roku Tichy otrzymał nagrodę Discovery Award na festiwalu w Arles. Jego monograficzną wystawę można było oglądać m.in. w Centrum Pompidou w Paryżu w 2008 roku oraz w International Center of Photography in New York w 2010 roku.Dużą kolekcją zdjęć artysty dysponuje dziś Roman Buxbaum, który w 2004 roku powołał The Tichý Ocean Foundation.