machcinski

Wystawa TOMASZA MACHCIŃSKIEGO / wystawa niezwykłego outsidera. artysty, fotografa, performera, aktora, znanego jako „Człowiek Tysiąca Twarzy”.

Po wielu świetnych wystawach, o których marzył artysta, możemy zobaczyć jego prace w Taku-u w Poznaniu. Od sukcesu Tomasza Machcińskiego w ramach wystawy „Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zorganizowanej w 2016 roku posypały się propozycje wielu wystaw: "Tomasz Machciński ale w kolorze” Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, udział w ekspozycji towarzyszącej 56. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym i Festiwalowi Sztuki Aktorskiej w foyer budynku Dużej Sceny Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu czy "Tomasz Machciński - Człowiek 1000 twarzy" zorganizowana w Szklarni Szkoły Filmowej w Łodzi. Wszystkie indywidualne wystawy artysty miały miejsce w 2016 roku. Teraz czas ma TAKA-a w Poznaniu, gdzie pokazujemy jedne z pierwszych prac fotograficznych artysty, wśród których są „domowe fotografie” /oprawione przez artystę i zawieszone w mieszkaniu w Kaliszu/ oraz czarno białe zdjęcia z walizki artysty. W trakcie wernisażu artysta zaprezentuje filmy, będące dokumentacja performance’ów dokamerowych.

Tomasz Machciński: OD 1966 ROKU TWORZĘ AUTOPORTRETY, NIE STOSUJĘ PERUK, TRIKÓW, NATOMIAST WYKORZYSTUJĘ WSZYSTKO CO DZIEJE SIĘ Z MOIM ORGANIZMEM JAK: ODRASTANIE WŁOSÓW, UBYTEK ZĘBÓW, CHOROBY, STARZENIE SIĘ ITP.

SAM JESTEM DZIEŁEM SZTUKI, TO, CO ROBIĘ I JAK ŻYJĘ, JEST TOŻSAME. IDZIE ZE MNA KROK W KROK. TOMASZ MACHCIŃSKI ŻYWE DZIEŁO SZTUKI. SZKODA MNIE ZAKOPAĆ. / z wywiadu z artystą Moniki Stelmach, Szkoda mnie zakopać.

Tomasz Machciński zajął się fotografią w 1966 roku. Swoje ciało traktuje jako medium. Stworzył tysiące fotograficznych autoportretów. Wciela się w różne typy ludzkie, często znane z filmów, historii, literatury, polityki. Powołuje do życia także zupełnie nowe postaci. Oprócz fotografii nagrywa również performance’y, które są rejestracją improwizowanych utworów wokalnych. Jego archiwum fotografii obejmuje ponad 17 tysięcy fotografii.

Wystawa w ramach projektu CZARNA BANDERA / OUTSIDER ART, projekt dofinansowany przez MIASTO POZNAŃ !

machcinski_logotypy