saKlaus Mecherlein

SABINE MÜNCH

Praca artystyczna Münch skupia się na rysunkach i grafikach, do tworzenia których od lat wykorzystuje stały repertuar tematów. Od 2007 roku tworzy obszerne serie prac przedstawiających zwierzęta, głównie ryby, techniką suchej igły, w pełni rozwijając możliwości tego medium z wielką graficzną intuicją. To dzięki pracom graficznym Sabine Münch zaistniała w świecie sztuki i obecnie cieszy się uznaniem w szerokich kręgach artystycznych.
Münch pracuje nad matrycami akrylowymi z wielką cierpliwością, niemal medytacyjnie, wykonując delikatne warstwy żłobień, które zlewają się w gęstą dwuwymiarową strukturę. Równoległe warstwy zwykle krótkich żłobień tworzą zwarte wiązki, które artystka układa pod kątem, poruszając narzędziem w różnych kierunkach. Ta metoda pozwala jej ograniczyć pole skupienia uwagi do jednego punktu na obrazie, by następnie przenieść je powoli i stopniowo w inne miejsca. „Prawda sztuki nie leży w oku, lecz w ręku” /Roland Barthes/.
Formalna kompozycja zostaje uwolniona i uniesiona przez monotonny, mantryczny ruch ręki, przynosząc uspokojenie.
Wybór motywu grafik ma wyraźne odniesienie biograficzne, a postacie zwierzęce są nacechowane osobistą symboliką. Zwierzęta, jako stworzenia obdarzone szczególną charakterystyką, stają się ucieleśnieniem postaw, punktów widzenia, wartości duchowych. Jednakże, w pewien sposób, podobny w ekspresji do studium zoologicznego, zwierzę nie jest tu już obcym, innym, ale kimś bliskim, stając się alter ego. Zostaje zmienione w naczynie lub ekran, na którym wyświetlane jest czyjeś symboliczne życie, uczucia, tęsknoty, pragnienia, tożsamości oraz w miejsce, gdzie wewnętrzne konflikty znajdują rozwiązanie.