zwierze

Małgorzata Szaefer

ISTNIENIA / WSPÓŁISTNIENIA + OUTSIDER ART

Wystawa ISTNIENIA / WSPÓŁISTNIENIA  +  OUTSIDER ART narodziła się z potrzeby  stworzenia akcji na rzecz zwierząt. Akcji, która łączyłaby ludzi i idee.  Byłaby znakiem istnienia i współistnienia w świecie nas wszystkich, ludzi, zwierząt, ptaków,  roślin, sztuki, myśli. Stałaby się głosem w obronie praw świata i inności, której doświadczamy w życiu, odpowiedzialnego i myślącego współbycia w kosmosie. Ta wystawa to przekaz  o współodczuwaniu i empatii,  który odwołuje się do inteligencji i emocji żyjących istnień i wiedzy, że nie tylko ludzie są zwierzętami świadomymi.

Akcja rozgrywa się dzięki stworzonej sieci partnerów w Poznaniu i Warszawie.

W ramach wystawy ISTNIENIA / WSPÓŁISTNIENIA,  w galerii TAK, prezentuje  prace outsiderów: Sabine Munch, Przemka Kiebzaka i Magdy Zielaznej a także dwóch artystek sztuki głównego obiegu: Małgosi Gurowskiej i Ani Siekierskiej.  W  Anarchistycznej Klubo/Księgarni ZEMSTA obejmuje wystawę Małgosi Gurowskiej pt. OPTYMALIZACJA. Dzięki wspólnej myśli poznańskie wystawy stały się częścią FESTIALU INWAZJA BARBARZYŃCÓW, realizowanego przez Barak Kultury, którego bohaterami tegorocznej edycji są zwierzęta, heretycy uciekający przed władzą, oraz nadwrażliwi outsiderzy. Kolejna odsłona akcji, w postaci wystawy CZŁOWIEK : ZWIERZĘ, rozegra się Galerii SZTUCZNEJ w Warszawie.

 

Wspólna akcja jest  także częścią projektu  CZARNA  BANDERA / OUTSIDER ART, realizowanego przez TAK-a  w 2016 roku, który zakłada /zgodnie z ideą sytuacjonistów/  „poszukiwanie przestrzeni  imaginacyjnych o potencjale pozwalającym przekształcać się  w strefy autonomiczne”. Stąd idea projektu obejmuje stworzenie alternatywnej  sieci kontaktów, podobnej pirackim, XVII – wiecznym, niezależnym sieciom buntowników.  Służy ona promocji art brut/ outsider art, włączeniu go w  obszar ogólnie pojętej  kultury, sztuki, ludzkiej myśl oraz akcjom prospołecznym proanimalistycznym i proekologicznym.

 

Sieć CZARNEJ BANDERY, w ramach wystawy ISTNIENIA  /  WSPÓŁISTNIENIA tworzą: Galeria TAK z Poznania, Fundacja/Galeria SZTUCZNA z Warszawy,  Anarchistyczna Klubo/Kawiarnia ZEMSTA  z Poznania, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Obrony Praw Zwierząt  VIVA! Polska,  Barak Kultury z Poznania,  a także Atelier HPCA  z Monachium, Spółdzielnia Dobra Robota/Kawiarnia Dobra z Poznania, WTZ Krzemień/ Stowarzyszenie Na Tak z Poznaniu. Akcja łączy te strefy wolne, wspólnoty, minispołeczności, które za sprawą swojej sprawnej sieci, we wspólnym działaniu, stają się mocniejsze, wprowadzając „intensyfikację życia codziennego”.

 

Za  wspólną ideę, rozmowy, pomysły dziękuję ARTYSTKOM, ARTYSTOM, FAJNYM  LUDZIOM: Arlecie Sirakowskiej, Joasi Ruszczyk, Małgosi Gurowskiej, Ani Siekierskiej, Magdzie Zielaznej, Sabine Munch, Ewie Dąbrowskiej, Dorocie Staroście, Agnieszce Frankowskiej,  Jarkowi Urbańskiemu,  Xavierowi Bayle, Jaśkowi Sajdakowi, Przemkowi Prasnowskiemu,  Sanchowi,  Kajetanowi Hajkowiczowi, Pawłowi Myserze, Rafałowi Jęczmykowi, Klausowi Mecherlein I oczywiście niezrównanemu  bodyguardowi TAK-a Arturowi Lewandowskiemu.

 

poznan