czarna_bandera3

MAŁGORZATA GUROWSKA / Zajmuje się grafiką, rysunkiem, sztuką wideo i instalacją. Absolwentka i pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtworzy Fundację Sztuczną. W swoich pracach skupia się na kwestiach społecznych, politycznych, a w szczególności krytycznie opisuje stosunek człowieka do zwierząt. Jej prace wpisują się w nurt posthumanizmu. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych nagród. Jej prace pokazywane są na prestiżowych wystawach w kraju i za granicą. Od 2008 roku współpracuje  z Galerią TAK tworząc dla galerii znaki graficzne wystaw i projektów, m.in. „The Host in A Bottle – Art from Poland”/2013/,  „Timelessness_Zdenek Kosek / Lubos Plny” /2013/, „Utopię Waszą Utopię/ outsider art” / 2015/, „Uwaga! Zarządzam pełen zanurzenie/outsider art. Utopię” /2015/, „Czarna Bandera/outsider art”/2016/ a także bierze udział w wystawach w Galerii TAK, m.in. ”Kochany Ptaku Kruku”/2011/, „Człowiek :Zwierzę” /2016/.

JEOREN HOLLANDER / Artysta outsider art. Mieszka w Brukseli. Od ponad dwudziestu lat tworzy swoje wymyślone miasta, które nie są konglomeratem ulic i domów, lecz złożoną, organiczną strukturą utworzoną z dziesiątek, setek linii tramwajowych, autobusowych, metra. Jego prace wyrażają głęboką fascynację środkami transportu. Aby stworzyć swoje mapy, Jeroen szuka inspiracji we współczesnej miejskiej rzeczywistości. Kiedy przybywa do miasta, rozpoczyna szczegółową analizę lokalnych środków transportu miejskiego, kolekcjonuje rozkłady jazdy i mapy sieci połączeń. Zgromadził, przez wszystkie te lata podróży, ich imponującą ilość. W 2010 roku Jeroen Hollander zdobył nagrodę The Young Belgian Painting /Młodych Belgijskich Malarzy/. Jego prace można oglądać w wielu muzeach, galeriach outsider art na świecie.

PRZEMYSŁAW KIEBZAK /1979-2010 / Artysta outsider art. Przez wiele lat związany z Warsztatem Terapii Zajęciowej Krzemeń oraz z Galerią TAK. Rysował cienkopisem Stabilo, zazwyczaj w czerni, czasami także w szarości i brązie. Pierwsze rysunki to animalistyczne przedstawienia, tworzące nieomal całą encyklopedię zwierząt, płazów, gadów, ryb, ptaków, owadów. Rysunki te artysta najczęściej opatrywał nazwą własną gatunku, niekiedy także inicjałami PK. W późniejszym okresie zaczął tworzyć przedstawienia architektury, które przyniosły mu uznanie, m.in. w ramach wystawy INSITA w Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie w 2008 roku. Jego prace brały udział w wielu międzynarodowych wystawach, m.in. w Munster, Amsterdamie, Bratysławie, Pradze, Brukseli, Begles i wielu innych.

TOMASZ MACHCIŃSKI / Artysta, outsider, fotograf, performer, aktor, reżyser,  charakteryzator, kostiumograf, archiwista. Mieszka i tworzy w Kaliszu. Znany jako „Człowiek Tysiąca Twarzy”. Dzieciństwo spędził w szpitalach i sierocińcach, m.in. w Kaliszu.  Po II wojnie światowej zaopiekowała się nim korespondencyjnie amerykańska aktorka Joan Tompkins. W 1994 roku ich historia została przedstawiona w filmie dokumentalnym „Dziecko z katalogu”, reż. Alicja Albrecht. Ukończył szkołę jako mechanik precyzyjny w 1963 roku. Pracował na stanowisku praktykanta maszyn biurowych w CMB. W 1966 zajął się fotografią. Stworzył tysiące fotograficznych autoportretów. Swoje ciało traktuje jako medium trwającego od pół wieku, konsekwentnie realizowanego projektu, mającego formę dzieła otwartego. Wystawy indywidualne jego prac miały miejsce m.in. w: Kopenhadze, Beverly Hills, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Kaliszu, Radomsku,  Gnieźnie i innych.

JUSTYNA MATYSIAK / Artystka outsider art. Mieszka z rodziną w Przeźmierowie, niedaleko Poznania. Zaczęła tworzyć w Warsztatach Terapii Zajęciowej „Krzemień”. W 2007 roku otrzymała Grand Prix INSITA, przyznane w ramach 8 Triennale sztuki art brut/outsider art przez Słowacką Galerię Narodową w Bratysławie. Z tego okresu pochodzą prace o zawężonej gamie kolorystycznej, od złotych do ciemnych brązów, szarości, zieleni; przedstawiające głównie architekturę, zwierzęta a także pierwsze typy postaci ludzkich. Od 2008 roku artystka zaczęła także tworzyć w Otwartej Pracowni Galerii „tak”, gdzie tworzy do dziś. Tu powstały pierwsze, wielkoformatowe, wielobarwne prace. Są to głównie rysunki przedstawiające postaci kobiece, zdradzające fascynację modą i okolone autoreferencyjnym tekstem. J.M tworzy prace przy użyciu cienkopisów, pisaków, czy brokatowych, żelowych długopisów. Prace J.M  znajdują się w wielu międzynarodowych kolekcjach, m.in.: w Creation Franche Museum w Begles/Bordeaux we Francji, w Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie, The Museum of Everything w Londynie, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Olomoucku, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Etnograficznym Muzeum w Krakowie i wielu kolekcjach outsider art.

IWONA MYSERA / Artystka outsider art. Mieszka i tworzy w Płocku. Iwona Mysera tworzy systemowe zapisy. Odkąd zaczęła tworzyć wszystkim w rodzinie artystki ginęły kartki i zeszyty. Wśród licznych członków rodziny trudno było znaleźć winnego. Pewnego dnia szafa pełna zapisanych kartek zdradziła sprawcę. Zapisy powstały/powstają w jej własnym języku, który czytelny jest tylko dla niej samej. Dla nas pozostaje szyfrem. Istotną rolę w tym zapisie stanowią nie tylko same wersy tekstu lecz także systemy, w które artystka wpisuje się; porządkując płaszczyznę kartki. Tekst wypełnia wolne przestrzenie w notesach, dostosowując się do okien kalendarzy, wpisuje się w mapy świata, w tabele odległości między miastami, urlopy pracowników, międzynarodowe numery telefonów kierunkowych, ambasady i przedstawicielstwa dyplomatyczne w Polsce, w notatniki telefoniczne i inne. Brała udział w wielu międzynarodowych wystawach outsider art w Europie, m.in.: art)&(marges museum w Brukseli, Creation Franche Museum w Begles/Bordeaux, Kunsthaus Kannen Outsider Art Museum w Munster.

PAWEŁ MYSERA / Absolwent i pracownik Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy obiekty, instalacje, prace wideo. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku. Prace Mysery, to zapis efemerycznych zjawisk natury i niewidocznych, ukrytych przestrzeni odnoszących się do natury ludzkiej. Ich warstwa sięga problematyki religijnej, społecznej i egzystencjalnej;wyraża niezgodę na zastany porządek świata. Od 2008 roku projektuje przestrzeń wystawienniczą dla Galerii TAK, m.in. międzynarodowych projektów: „PPPPPPP Josef Hofer” /2012/, „The Host in a Bottle- art from Poland” /2013/, „Mind the Gap/outsider art from Belgium” /2013/, „Timelessness_Zdenek Kosek / Lubos Plny” /2013/, „Uwaga! Zarządzam pełen zanurzenie” /2015/. Prace Mysery pokazywane były w Galerii TAK w ramach wystaw: „ Tangram. Rodzaj męski”/2008/, NIKTZNIKĄD”/2011/, „Czarna Bandera/outsider art”/2016/.  

ANDRE ROBILLLARD / Artysta outsider art. Mieszka w Orleans, nieopodal Paryża. Nazywany „człowiekiem z pistoletami”. Od trzydziestu lat tworzy symboliczne, pacyfistyczne strzelby i karabiny, stworzone z przedmiotów znalezionych: puszek od konserw, zużytych żarówek, baterii, zapalniczek, puszek od konserw, dzwonków, znalezionych kawałków drewna, gwoździ, materiałów, drutu i taśmy klejącej i wielu innych. Tworzy także rysunki przedstawiające planetę Mars i jej mieszkańców a także doskonałe rysunki zwierząt. J est artystą multidyscyplinarnym: gra na akordeonie i harmonii, śpiewa. Ten anty-konformistyczny i any-militarystyczny artysta, którego prace są prezentowane w największych kolekcjach outsider art, m.in. Collection de L'Art brut w Lozannie, sam siebie nie postrzega jako artysty.

DANIEL STACHOWSKI / Artysta outsider art. Mieszka z rodziną we Wrocławiu. Tworzy  rysunki,  obrazy, obiekty, pisze opowiadania.  Interesuje się historią, archeologią, parapsychologią, ufologią, fotografią, muzyką, ekologią lotniczą i morską, architekturą /szczególnie  fortyfikacjami/,  techniką  wojskową  oraz  historią  najnowszą. Od 2004 roku jest uczestnikiem  zajęć  w  Stowarzyszeniu  „Ostoja” we  Wrocławiu. W 2015 roku miała miejsce jego pierwsza indywidualna wystawa „Historia inaczej” w Galerii ArtBrut we Wrocławiu. W 2016 roku prace Daniela Stachowkiego zostały włączone do wystawy „Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów” w Muzeum Sztuki nowoczesnej w Warszawie /2016/.

JACEK ZACHODNY / Absolwent wrocławskiej ASP, studiował również Archeologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Tworzy instalacje, obiekty, prace wideo, zajmuje się performancem i działaniem w przestrzeni publicznej. W 2008 roku stypendysta Ministra Kultury. Jest autorem wideo do spektakli teatralnych [m.in. do „Tęczowej trybuny” M.Strzępki i P.Demirskiego]. Podróżnik – w swoich pracach realizowanych m.in. w Azji porusza się w obszarach różnorodnych kultur i ich wzajemnych powiązań. Współpracuje i publikuje w artystycznym piśmie „Rita Baum”. Pracuje z twórcami niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo, współtworząc Galerie ArtBrut we Wrocławiu. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych, takich jak Dolnośląska Kolekcja Zachęty, Kolekcja Artystów w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.