zarski_slider

// POWÓZKA_CZYLI WILK, PIES I OWCA CAŁA.

Poznańska wystawa, zorganizowana w Galerii „tak”, prezentowana jest w ramach Innego Festiwalu/ którego organizatorem jest Barak Kultury. Na wystawie można zobaczyć najnowsze prace artysty, powstałe na płótnach, także w formie eliptycznej czy tonda oraz prace starsze, na papierze.

Tytuł wystawy stworzony został wraz z artystą, w czasie rozmów prowadzonych na temat tak samych przedstawień obrazów, jak i próby nazwania poznańskiej wystawy. Najczęściej powtarzane sformułowania przez artystę to: „chyba jakieś kształty, chyba pies, chyba owieczka jakaś? jakiś wilk chyba? powózka?!”. Pod wpływem tych pamiętnych rozmów pojawił się ostateczny tytuł: „Powózka_czyli wilk, pies i owca cała.”

Powątpiewająca formuła „chyba” i lakoniczna forma wypowiedzi, ograniczona do nazwania podmiotu i przedmiotu, są bardzo charakterystyczne dla tego artysty outsider art/art brut. Dzięki nim odnosi się wrażenie, że prace Henryka Żarskiego to obrazy zrodzone z wizji zdarzenia, a zatem artysta jeszcze nie wie co się wydarzy i zastyga w formie oczekiwania, lub też odnoszą się do przeszłości i Żarski próbuje przypomnieć sobie te wydarzenia, których był bezpośrednim świadkiem.

Jedno jest pewne – to zwierzę zawsze towarzyszy człowiekowi i zjawiając się w przeróżnych konfiguracjach przedstawień. Do najczęstszych ujęć należą postacie jadące konno, biegnące psy, ptaki towarzyszące orkiestrze, koty. Czasami w zastępstwie zwierząt pojawiają się przedstawienia środków lokomocji, m.in.: tytułowa powózka, rowery, motocykle, samochody, stanowiąc niejako rekompensatę dla braku zwierząt. Wskazałabym na motyw przewodni przedstawień Żarskiego, zbudowany wokół człowieka, zwierzęcia i pojazdu. Architektura czy kwiaty stanowią jedynie tło dopełniające obrazów. Zasadniczym nośnikiem zdarzeń jest postać ludzka lub święta i zwierzęta, które sa bardzo bliskie Henrykowi Żarskiemu.

Nigdy w życiu nie widziałam tak pięknych przedstawień zwierząt. Tak wyjątkowej bliskości człowieka i zwierzęcia, ich wzajemnego poszukiwania świata i oczekiwania tego co przyniesie.