machcinski_portretTOMASZ MACHCIŃSKI / 1942/

Artysta, outsider, fotograf, performer, aktor, reżyser,  charakteryzator, kostiumograf, archiwista. Znany jako „Człowiek Tysiąca Twarzy”. Mieszka i tworzy w Kaliszu. Dzieciństwo spędził w szpitalach i sierocińcach, m.in. w Kaliszu. Po II wojnie światowej zaopiekowała się nim korespondencyjnie amerykańska aktorka Joan Tompkins. W 1994 roku ich historia została przedstawiona w filmie dokumentalnym „Dziecko z katalogu” (reż. Alicja Albrecht). Ukończył szkołę jako mechanik precyzyjny w 1963 roku. Pracował na stanowisku praktykanta maszyn biurowych w CMB.

W 1966 zajął się fotografią. Stworzył tysiące fotograficznych autoportretów. Swoje ciało traktuje jako medium trwającego od pół wieku, konsekwentnie realizowanego projektu,  będącego dziełem otwartym. Tomasz Machciński wciela się w różne typy ludzkie, często znane z filmów, historii, literatury, polityki. Powołuje do życia także zupełnie nowe postaci. Oprócz fotografii nagrywa również performance’y, które są rejestracją improwizowanych utworów wokalnych. Jego archiwum fotografii obejmuje ponad 17 tysięcy fotografii.

Tomasz Machciński: OD 1966 ROKU TWORZĘ AUTOPORTRETY, NIE STOSUJĘ PERUK, TRIKÓW, NATOMIAST WYKORZYSTUJĘ WSZYSTKO CO DZIEJE SIĘ Z MOIM ORGANIZMEM JAK: ODRASTANIE WŁOSÓW, UBYTEK ZĘBÓW, CHOROBY, STARZENIE SIĘ ITP.

SAM JESTEM DZIEŁEM SZTUKI, TO, CO ROBIĘ I JAK ŻYJĘ, JEST TOŻSAME. IDZIE ZE MNA KROK W KROK. TOMASZ MACHCIŃSKI ŻYWE DZIEŁO SZTUKI. SZKODA MNIE ZAKOPAĆ. / patrz LINKI, wywiad z artystą Moniki Stelmach, Szkoda mnie zakopać.

Ostatnie wystawy:  „Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie /2016/ "Tomasz Machciński ale w kolorze” Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, udział w ekspozycji towarzyszącej 56. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym i Festiwalowi Sztuki Aktorskiej w foyer budynku Dużej Sceny Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu /2016/;  "Tomasz Machciński - Człowiek 1000 twarzy" zorganizowana w Szklarni Szkoły Filmowej w Łodzi /2016/, „Tomasz Machciński. Człowiek 1000 Twarzy.” W ramach projektu Czarna Bandera/outsider art w Galerii TAK w Poznaniu / 2016/, „Nie jestem Psem”, Muzeum Śląskie, Katowice /2017/.