swietlik

Marek Świetlik – malarstwo

„To jest malarstwo III kategorii. Naiwne. Naiwne według tego Teofila Ociepki. Jak ktoś chce coś się dowiedzieć to niech se poczyta Teofila Ociepkę”. - Marek Świetlik (ze wstępu do katalogu wystawy „Szał” – Galeria „Pod Sukniami” w Szczecinie.)

Marek Świetlik, ur. w 1965 roku, pochodzi z Kołobrzegu. Przełomowym dla jego twórczości był rok 1993. Wtedy to natknął się na wzmiankę w gazecie o skradzionym wcześniej w kołobrzeskiej katedrze obrazie „Ukrzyżowanie”. Według zdjęcia z gazety Marek Świetlik namalował swój pierwszy obraz. Zdobył nim I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy.
Od tego czasu maluje ciągle i dużo. Tematykę i inspirację czerpie ze znanych dzieł innych twórców. Jego obrazy to studium subiektywnych emocji wywołanych graficznymi ikonami kultury. Często jeden temat autor bierze na warsztat kilkakrotnie, odsłaniając przed widzem, krok po kroku, indywidualnych proces twórczy . Olejne, wielkoformatowe obrazy Marka Świetlika są niezwykle ekspresjonistycznym świadectwem artbrutowego kreacjonizmu.

Anna Leonowicz – kurator wystawy