grygnyWŁADYSŁAW GRYGNY / WYSTAWA NADZWYCZAJNA

/ START 27.04.2018.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

samorzad-wojewodztwa-wielkopolskiego_maly

ZMARŁ WŁADYSŁAW GRYGNY, ŚWIETNY ARTYSTA OUTSIDER ART. ⁑

ODDAJĄC CZEŚĆ ARTYŚCIE POSTANOWILIŚMY POKAZAĆ JEGO PRACE W TAKU RAZ JESZCZE ORAZ WYDAĆ KATALOG ARTYSTY… NIEBAWEM INFO.. NIE WIEMY ILE BĘDZIE TRWAŁA WYSTAWA. CO JEST PEWNE TO TO, ŻE BĘDZIE POWRACAĆ… WPADAJCIE DO TAK-A W GODZINACH OTWARCIA. PRACE JUŻ WISZĄ….

ZAFASCYNOWANI JEGO PRACAMI POKAZYWALIŚMY JE WIELOKROTNIE M.IN. NA WYSTAWIE ‚THE HOST IN A BOTTLE’ W ART & MARGES MUSEUM W BRUKSELI, ‚LES SAINTS DE L’ART POLONNAIS’ W CREATION FRANCHE MUSEUM W BEGLES WE FRANCJI, W GALERII TAK W RAMACH WIELU WYSTAW…
W 2016 ROKU PRACE ARTYSTY ZOSTAŁY WŁĄCZONE DO WYSTAWY ‚PO CO WOJNY SĄ NA ŚWIECIE. SZTUKA WSPÓŁCZESNYCH OUTSIDERÓW’ W MSN W WARSZAWIE.

OBECNIE MOŻECIE ZOBACZYĆ PRACE WŁADYSŁAWA GRYGNEGO W RAMACH WYSTAWY ‚DZIEWCZYNA I PISTOLET’ W Domu Pułkowników w La Casa de los Coroneles.

Władysław Grygny pozostawił po sobie setki stron pełnych myśli o życiu, świecie, w których gra słowna połączona została z obliczeniami matematycznymi, obserwacją faz księżyca. Co charakterystyczne każda z prac opatrzona został naklejonym znaczkiem skarbowym i przybitą na chorzowskiej poczcie pieczątką.

Mieszkał i tworzył w Chorzowie. Ukończył Technikum Górnicze, pracował na stanowisku technik elektryk w kopalni „Kleofas” w Katowicach. Rozpoczął studia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, jednak ich nie ukończył. Przez jakiś czas podróżował ze znanymi zespołami muzycznymi – Niebiesko-Czarni i Trubadurzy, współpracując z nimi jako akustyk i dokumentując fotograficznie występy. Od tego czasu prowadził samotny tryb życia. Od lat 80-tych przywoził swoje prace do Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Pozostawiał obrazy, dołączając do nich bilet kolejowy z Chorzowa do Krakowa, nie podejmował rozmowy z pracownikami muzeum i odchodził.