TRÓJKĄT BERMUDZKI / OUTSIDER ART / 2017
Nowy projekt TAK-a na 2017 rok.
IDEA TRÓJKĄTA BERMUDZKIEGO + OUTSIDER ART
Nazwa projektu, TRÓJKĄT BERMUDZKI, nawiązuje do słów słynnego kuratora Christiana Bersta: „outsider art jest zoną na kształt Trójkąta Bermudzkiego”, a także do zjawisk, które pozostają poza granicami sztuki oficjalnej i wykazują wiele podobieństw z outsider art, takimi jak sztuka spontaniczna, sztuka internetu, steampunk,cyberpunk, vaporwave, undergoundowy komiks czy sytuacjonizm.
Projekt TRÓJKĄT BERMUDZKI to próba wnikliwego podejścia do problematyki outsider art i wykazania jej powiązań z wyżej wymienionymi zjawiskami w sztuce i muzyce. Ten projekt to zakrojone na szeroką skalę działania edukacyjne i promocyjne dotyczące tych zjawisk; to wystawy, warsztaty, projekcje, koncerty, spotkania i publikacje, których celem jest propagowanie wiedzy i aktywizacja uczestników z różnych grup wiekowych i społecznych. Realizacja projektu została przewidziana w Galerii tak w Poznaniu oraz w wybranych ośrodkach w Poznaniu i w Polsce.
WYSTAWY powstaną we współpracy z zaproszonymi do projektu kuratorami, artystami, badaczami; do każdej z wystaw przewidziane zostało spotkania edukacyjne, rozwijające idee specyfiki działań artystów outsider art.
/ wystawa kolekcji outsider art dr Andrzeja Janickiego
/ "Interwencja socjologiczna w kontekście sztuki współczesnej" we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu i Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu
/ wystawa Jeroen Hollandera i Michaela Golza
/ wystawa Rafała Koseli
/ wystawa Miroslava Tichy’ego
PROJEKCJE FILMOWE mają na celu przedstawienie najważniejszych filmów o outsider art i zjawiskach, których ten projekt dotyczy oraz wykazanie związków pomiędzy tymi estetykami i fenomenami. Przed każdym filmem zostanie wygłoszone słowo wstępne a po każdym filmie przewidziana jest dyskusja. Każda projekcja towarzyszy wystawie, koncertowi lub dyskusji.
/ "Emery Blagdon i jego lecznicza maszyna" ("Emery Blagdon and His Healing Machine") – reżyseria Kelly Rush (2013)
/ "Zabytkowe jutra" ("Vintage Tomorrows") – reżyseria Byrd McDonald (2015) / "Cyberpunk" ("Cyberpunk") – reżyseria Marianne Trench (1990) / "Wieczność nie ma drzwi, którymi mogłaby uciec" ("Eternity has no door to escape") – reżyseria Artur Borgnis (2017)
/ "Sądowe morderstwo Jakoba Mohra" ("Justiční vražda Jakoba Mohra") – reżyseria Eva Koťátková (2016)
/ "Crumb" ("Crumb") – reżyseria Terry Zwigoff (1994)
/ "Odwrócić świat sztuki do góry nogami" ("Turning The Art World Inside Out") – reżyseria Jack Cocker (2013)
/ "Śmietnisko" ("Waste land"), reżyseria Lucy Walker (2010)
KONCERTY w ramach projektu zostały starannie wybrane, by pasowały do jego koncepcji. Zaproszeni muzycy w swojej twórczości odnoszą się do outsider art lub innych omawianych w ramach projektu zjawisk w sposób bezpośredni, inspirując się tymi fenomenami, bądź też stosują metody często spotykane wśród artystów outsider art, np. recykling dźwiękowy.
/ MIKOŁAJ TKACZ (WSZYSTKO)
/ RADOSŁAW WŁODARSKI (SYNTHOPIA)
/ KRZYSZTOF PAWLIK (RHETORIC CONVERSATION)
/ PATRYK LICHOTA
/ RAFAŁ JĘCZMYK (EMMA ZUNZ)
Projekt Trójkąt Bermudzki / outsider art został dofinansowany przez Wydział Kultury Miasta Poznania.
Znak projektu-Małgorzata Gurowska, projekt publikacji – Kajetan Hajkowicz, projekt przestrzeni wystawienniczej-Paweł Mysera, kuratorka projektu/sztuk wizualnych-Małgorzata Szaefer, kurator muzyczny i filmowy- Rafał Jęczmyk.