tichy_spotkanie/ SPOTKANIE ZE STUDENTAMI/STUDENTKAMI zWydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP, prof. Sonia Rammer

12.12. 2017, godz. 10.00.-12.00.

SPOTKANIE W RAMACH PROJEKTU OBSERWATOR / MIROSLAV TICHY / OUTSIDER ART

Projekt dofinansowany przez Miasto Poznań.

logo_poznan

Pokaz filmu „Miroslav Tichy. Tarzan Retired”, reż. Roman Buxbaum, 2004

„Tarzan na emeryturze” to dokument o jedynym w swoim rodzaju fotografiku, Miroslavie Tichým. Ten pochodzący z morawskiego miasteczka Kyjov współczesny Diogenes w podartej i zniszczonej kurtce, żyjąc na granicy biedy i bezdomności od lat 60-tych konstruował swoje własne aparaty fotograficzne i robił nimi zdjęcia przede wszystkim kobietom – na ulicach, w sklepach czy na miejscowym kąpielisku. Ten ostatni mistrz fotografii XX wieku został odkryty dla świata sztuki w 2004 roku – jego prace zostały zaprezentowane między innymi w Centrum Pompidou i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej we Frankfurcie i dzięki temu stał się jednym z najbardziej znanych na świecie czeskich artystów ostatnich dwudziestu lat. Hołd jego sztuce oddali między innymi tacy muzycy, jak Nick Cave czy Michael Nyman, którzy skomponowali utwory poświęcone właśnie Tichemu. Reżyser filmu, Roman Buxbaum, znał Tichego od dzieciństwa, przez ponad ćwierć wieku zbierał i dokumentował jego prace. W 1980 Buxbaum zaczął filmować Tichego i nakręcone przez niego materiały złożyły się właśnie na ten dokument o niezwykłym artyście, który sam o sobie powiedział: „Ludzie pytają mnie – Kim pan jest, panie Tichý? Czy jest pan malarzem? Czy jest pan rzeźbiarzem lub pisarzem? A ja odpowiadam – ani tym, ani tym. Wiecie kim jestem? Jestem Tarzanem na emeryturze!”

Słowo wstępne Małgorzaty Szaefer o wystawie Miroslava Tichy’ego w galerii TAK i pracach outsidera. Pokaz filmu,  dyskusja ze studentami na temat współczesnego brut now/ outsider art, pozycji outsider art we współczesnej kulturze, rynku sztuki outsider art.