misiakHɪ, ʜᴏᴡ ᴀʀᴇ ʏᴏᴜ – spotkanie z Tomaszem Misiakiem + pokazy filmowe

21.12.2018.

Świąteczna niespodzianka! Poza filmami zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Misiakiem w ramach wystawy Daniel Johnston, Mikołaj Tkacz – Hɪ, ʜᴏᴡ ᴀʀᴇ ʏᴏᴜ , nt. twórczości muzycznej Daniela Johnstona.

18:00 SPOTKANIE Z TOMASZEM MISIAKIEM
19:30 POKAZ FILMU THOTH ’40
20:30 PRAWIE NA MIEJSCU ’93

18:00 SPOTKANIE Z TOMASZEM MISIAKIEM

Jego utwory wykonywali między innymi Tom Waits, Beck, Pearl Jam czy Sonic Youth. Zdjęcie Kurta Cobaina z koszulką, na której znajdował się nadruk ukazujący jedną z okładek płyt Johnstona przeszedł do historii kultury popularnej. Jego twórczość chwalił David Bowie, doszukując się w niej szczerości, której często brakuje w muzycznym mainstreamie. Outsider, któremu udało się przeniknąć do głównego nurtu współczesnego rocka. Targany sprzecznościami i chorobami człowiek tworzący w zaciszu domowego studia, w którym powstało kilkadziesiąt albumów sygnowanych jego nazwiskiem. Jaka jest muzyka Daniela Johnstona? Jak słuchano jej kiedyś, a jak słuchamy jej współcześnie? Czego szukano w jego nagraniach w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a czego szukamy w dwudziestym pierwszym wieku? Prezentacja będzie próbą przyjrzenia się fenomenowi twórczości Johnstona przed zbliżającymi się, pięćdziesiątymi ósmymi, urodzinami artysty.

Tomasz Misiak – filozof, kulturoznawca, dziennikarz radiowy, artysta. W swoich poszukiwaniach, łącząc refleksję filozoficzną, historyczną i estetyczną, podejmuje namysł nad tymi kontekstami współczesnej kultury, w których istotną rolę odgrywa dźwięk i sprzężone z nim rozmaite sposoby słuchania. Autor książek „Estetyczne konteksty audiosfery” i „Kulturowe przestrzenie dźwięku” oraz wielu artykułów w czasopismach naukowych i opracowaniach zbiorowych. Podstawowy obszar zainteresowań: sound studies, ekologia akustyczna, obecność dźwięku w kulturze współczesnej, muzyka. W działalności artystycznej stara się wykorzystywać napięcie pomiędzy analogowymi i cyfrowymi technologiami przekształcającymi dźwięk oraz witalność szumu radiowego.

19:30 THOTH
REŻ. SARAH KERNOCHAN, 2002, 40′
Thoth, którego występy można zobaczyć w nowojorskim Central Parku, to jeden z najoryginalniejszych i najbardziej wyjątkowych muzyków ulicznych na całym świecie. Przechodnie często zatrzymują się w zdumieniu, widząc jego ekstrawagancji strój, ale zaraz potem zostają oczarowani jego muzyką, tańcem i ogólnie jego występami, które są swoistymi jednoosobowymi operami. Thoth śpiewa w nich zarówno męskie, jak i żeńskie partie w nieznanym języku, w tym samym czasie tańczy, gra na skrzypcach i wybija rytm za pomocą dzwonków przyczepionych do kostek. Reżyserka Sarah Kernochan odkrywa przed widzami tego filmu ekscentryczną podróż przez życie Thotha i ujawnia przed nimi jego misję – wyleczenie świata z wszelkiego zła. Ten film to portret nowoczesnego twórcy mitów.

19:30 PRAWIE NA MIEJSCU (ALMOST THERE)
reż. Aaron Wickenden, Dan Rybicky, 2015, 93′
Dla wielu dom 82-letniego Petera Antona może wydawać się krańcowym koszmarem – prąd i ogrzewanie już dawno zostały odcięte, podłogi gniją, wszędzie kurz i grzyb. Ale ten dom zawiera wspaniałą kolekcję nieznanych i fascynujących obrazów, rysunków i ilustrowanych rękopisów. Do tego mieszka tam ich twórca, zabawna i niezwykła postać, zdeterminowana to tego, by stworzyć muzeum swojej własnej sztuki. Przez całe dekady obsesyjnie tworzył kronikę swoją własnego życia zatratowaną „Prawie na miejscu” i nic – ani bieda, ani izolacja, ani niepełnosprawność fizyczna i psychiczna – nie jest w stanie powstrzymać go od podzielenia się tą historią ze światem. Ten film pokazuje życie tego niezwykłego człowieka, jego chorobę psychiczną i to, jak można odnaleźć wyzwolenie w artystycznej kreacji.

WSTĘP WOLNY
www.galeriatak.pion.pl

Realizujemy projekt ‚Hɪ, ʜᴏᴡ ᴀʀᴇ ʏᴏᴜ’ współfinansowany przez Miasto Poznań oraz ‚BRUT NOW’ współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolski

logo_poznan

samorzad-wojewodztwa-wielkopolskiego_maly