relacje_maleRelacje „większości” z „mniejszością”: warsztat

14.03.2019 / 18:00 – 19:30

Żyjemy w czasach wielkich nierówności – w wielu miejscach na świecie króluje pozorne równouprawnienie i tolerancja, jednakże po uważnym przyjrzeniu się sytuacji różnych osób i grup zauważamy, iż ich poglądy czy cechy nie są aprobowane przez główny nurt społeczeństwa.

„Mniejszość” w ujęciu psychologii procesu nie oznacza zawsze liczebnej mniejszości, chociaż często tak jest – to pojęcie odnosi się do takich sposobów bycia, zachowań, które w danej grupie, a w szczególności w naszym społeczeństwie, mają niższą pozycję – są uważane za gorsze, mniej wartościowe lub niesłuszne, niewłaściwe. Przedstawicielki i przedstawiciele „większości” często w nieświadomy sposób podtrzymują marginalizację wielu grup po przez kurczowe przywiązanie do swojej uprzywilejowanej pozycji, przez niechęć do rezygnowania z własnego komfortu i przywilejów, które jej towarzyszą. Rzadko zdają sobie też sprawę, że ich brak zainteresowania sytuacją „mniejszości” pogłębia odsuwanie innych grup na margines i stygmatyzację ich wartości jako dziwnych oraz nieadekwatnych.

Na spotkaniu będziemy krok po krok budowały i budowali świadomość naszej pozycji: zastanowimy się wspólnie w jaki sposób można zwiększyć szanse na to, żeby nawiązać kontakt z „większością”; przećwiczymy sposoby w jaki można to robić oraz doświadczymy tego w jaki sposób my sami w różnych momentach naszego życia należymy do „większości” oraz „mniejszości”.

Warsztat poprowadzi:
Maciej Gendek — psycholog, psychoterapeuta. Posiada dyplom facylitacji konfliktów i zmiany organizacyjnej – MACF nadany przez Process Work Institute w Portland, USA. Od wielu lat pracuje z ludźmi, prowadzi warsztaty i szkolenia dla organizacji pozarządowych.

Zapisy: https://docs.google.com/forms/d/1cboR9n1Ri4dZeSHtYzYs6cLn1eDOpNtXyQzcIq6Qa_4/edit

14 marca / godz. 18:00 / Galeria Tak

Wydarzenie organizowane w ramach Manifa 2019.