cicjhockiPróba przed końcem / Sebastian Cichocki / spotkanie

Spotkanie wokół sztuki w czasach planetarnej zmiany

10.12 / 19:00

Spotkanie odnosi się do historii sztuki XX i XXI wieku i tradycji sztuki ziemi (land art) w czasach kryzysu klimatycznego. Przez termin rozumieć można nie tylko jeden z nurtów sztuki zachodniej z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, ale również stale obecną, globalną praktyką o wymiarze politycznym, wywodząca się z refleksji na temat wpływu (o charakterze militarnym, rolniczym czy przemysłowym) gatunku ludzkiego na planetę oraz współdzielenia jej z innymi formami życia. Sztuka ziemi nie jest przypisana do żadnego medium, specyficznego materiału czy też regionu geograficznego.

Sztuka czasów Kapitałocenu odnosi się do takich kwestii jak “wynalezienie” natury, esktraktywizm, nieuniknione wyczerpanie złóż paliw kopalnych, skutki (życzeniowo) nieograniczonej akumulacji dóbr i wzrostu gospodarczego, ekobójstwo i kolonialna eksploatacja. Z drugiej strony poszukuje wiedzy i wskazówek na przyszłość w takich obszarach jak rdzenna, feministyczna i queerowa ekologia, duchowość, „demodernizacja”. Za pomocą narzędzia jakim jest wystawa sztuki zadajemy także fundamentalne pytanie o to, co chcemy ocalić i w jakiej formie.

Spotkanie towarzyszy przygotowywaniom do wystawy „Wiek półcienia” (2020) w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, która swój tytuł zaczerpnęła z, bazującej na wiedzy naukowej, fikcyjnej książki „Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości” Naomi Oreskes i Erika M. Conwaya. “Wiek półcienia” zdefiniowany został w niej jako prowadzący do katastrofy, „okres antyintelektualizmu, który (..) uniemożliwił podjęcie działań opartych na dostępnej w tamtym czasie wiedzy naukowej”.

Sebastian Cichocki jest kuratorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, autorem tekstów, wystaw i interdyscyplinarnych projektów związanych z poszerzaniem obszaru sztuki.

zdjęcie w tle: Anna i Lawrence Halprin, 1966 Summer Workshop, arch. University of Pennsylvania Stuart Weitzman School of Design

 

WSTĘP WOLNY

www.galeriatak.pion.pl

https://www.instagram.com/galeriatak/

 

Realizujemy projekt 100% codzienności współfinansowany przez Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

logo_poznan samorzad-wojewodztwa-wielkopolskiego_maly

Mecenat: Galeria YES

Współpraca: Hotel Rzymski

Organizator: Galeria TAK, Stowarzyszenie Na Tak