Wydarzenia rozpoczną się o godzinie 17.00 w siedzibie Galerii „tak”, gdzie spotkanie zatytułowane „Pacyfiści, anarchiści, anioły + outsider art” poprowadzi kuratorka Galerii tak Małgorzata Szaefer, wspólnie z Rafałem Jęczmykiem. Po spotkaniu o godzinie 19.00 odbędzie się otwarcie wystawy „Polska płonie” Daniela Stachowskiego, której kuratorkami będą Małgorzata Szaefer oraz Małgorzata Rel.

Autor prac jest z pewnością człowiekiem wszechstronnie ukierunkowanym. Mieszkający we Wrocławiu 33-letni autor opowiadań, malarz, rysownik, a także twórca form przestrzennych kreuje celem prowokowania do rozmyślań. Niestraszna jest mu poprawność polityczna, nie ma również dla niego świętości, ponieważ – jak twierdzi: „Świętości nie szargane umierają z nudów”. Poprzez swoje prace pozwala sobie na komentarz otaczającej go rzeczywistości, nie szczędząc krytyki postaciom znajdującym się na świeczniku, w szczególności czołowym postaciom sceny politycznej. O swojemu postrzeganiu sztuki mówi: „Sztuka musi być niezależna, musi pokazywać to, co jest – nie ważne jakie zdanie mieliby decydenci polityczni czy religijni (…). Może to boli, ale na tym polega sztuka – ma zmuszać do myślenia.”

Równie wszechstronne zainteresowania autora, do których zaliczyć można: historię, archeologię, parapsychologię, fotografię, muzykę, archeologię lotniczą i morską, architekturę fortyfikacji oraz wiele innych dziedzin stwarzają przestrzeń i niejako tłumaczą szerokie horyzonty artysty.  Od dwunastu lat poszerza je we wrocławskim Stowarzyszeniu „Ostoja”, gdzie jest uczestnikiem zajęć. Szczególnym zainteresowaniem darzy okres stanu wojennego, w którym lokuje fabułę swoich opowiadań, choć nie tylko. Na swoją indywidualną wystawę musiał czekać do zeszłego roku, gdzie we wrocławskiej Galerii ArtBrut we Wrocławiu jego prace zostały zaprezentowane pod hasłem „Historia inaczej”. W tym roku prace Daniela Stachowskiego włączono w wystawę „Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów”, którą przez kilka miesięcy można było oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Teraz jego wystawa „Polska płonie” gościć będzie w Poznaniu. Sądząc po mnogości zainteresowań autora oraz przenikliwym, angażującym wglądzie we współczesny obraz Polski, trudno będzie przejść obojętnie obok tej wystawy. W przeciwieństwie do abstrakcyjnego nurtu sztuki współczesnej, twórczość Daniela Stachowskiego odbija i przetwarza naszą rzeczywistość, co nie zdarza się zbyt często w nurcie art brut.

Wystawa oraz spotkanie, elementy Akcji #3 odbywają się w ramach Projektu Czarna Bandera/Outsider Art., który jest dofinansowany z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.