rukszaPiece Of Flesh / Stanisław Ruksza / spotkanie z cyklu / Między Erosem i Tanatosem

20.06.2018, środa, godz.19.00.

Najlepsze dzieła kultury powstają o miłości i śmierci, ucieleśniają się w nich paradoksy, niejednoznaczności i zagadki ludzkiej natury, przypadek, błędy i peryferia kultury. Cykl “Między Erosem I tanatosem” odnosi się do sztuki w kleszczch między potrzebą seksualności i koniecznością śmierci.

Piece Of Flesh (dosł. “kawał ciała”) występuje w przekładzie szekspirowskiego Romea i Julli Macieja Słomczyńskiego jako “kawał chłopa”. Wykład powstał z inspiracji wystawy Marty Gunnufsen Flesh i pokazywanych na niej rysunków (W)ho’re Whore? w kontekście ikonoklazu dzieł sztuki przedstawiających męskie przyrodzenie.

Artystka zaprosiła uliczne prostytutki z Oslo do naszkicowania męskich genitaliów, przewrotnie odwracając kwestie uprzedmiotowienia ciała i tradycje aktu męskiego.

Daniele de Volterra czyli “Majtkarz” (Il Braghettone) z Kaplicy Sykstyńskiej, odrąbane penisy antycznych rzeźb czy tajemny gabinet w Neapolu z pompejańskimi artefaktami to zaledwie część tabu w sztuce i życiu społecznym w przeszłości. W historii kultury fallus towarzyszy irracjonalnym reakcjom, w końcu jak mówił Sofokles, posiadać penis to być “przykutym łańcuchem do szaleńca”.

Oprócz przykładów sztuki światowej podczas wykładu zostaną omówione też liczne dzieła polskiej sztuki najnowszej m.in. Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego, Zoffi Kulik, Zbigniewa Libery czy Doroty Nieznalskiej, wukazane  kontekście współczesnych zjawisk społeczno-politycznych, a także wiele intrygujących zjawisk z historii kulturowej.

Stanisław Ruksza – kurator wystaw, historyk sztuki, autor tekstów, wykładowca. Od 2017 roku dyrektor TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie. W latach 2008-2017 dyrektor programowy CSW Kronika w Bytomiu. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kurator wielu wystaw w kraju i za granicą. Wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz gościnnie na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 2007-2009 wykładał na Uniwersytecie Śląskiem w Katowicach – Instytucie Sztuki w Cieszynie.

W swoich badaniach skupia się nad związkami sztuki z przemianami społecznymi i politycznymi, zagadnieniem śmierci i zjawiskami granicznymi w sztuce współczesnej.

Rezydent of apexart w Nowym Jorku (2009), Careof DOCVA w Mediolanie (2013, 2015), Cité internationale des arts w Paryżu (2017).

W 2014 roku wybrany kuratorem roku w Polsce w rankingu magazynu Obieg i nominowany do nagrody „Gwarancje kultury 2015” w TVP Kultura w kategorii „sztuki wizualne”.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

samorzad-wojewodztwa-wielkopolskiego_maly