OlaRaport troski / Ola Jach / spotkanie

16.12 / 19:00

Przez 10 lat zastanawiałam się w jaki sposób mogę zajmować się sztuką, tak by była ona ważnym doświadczeniem nie tylko dla mnie, ale także dla innych osób. Na co dzień pracowałam w Muzeum Sztuki, od czasu do czasu realizowałam projekty z innymi instytucjami kultury. Próbowałam różnych formatów – od wystaw, przez projekty badawcze, publiczne, edukacyjne. Przez długi czas, nie było dla mnie jasne, jak to się dzieje, że sztuka ułatwia nam empatyczną komunikuję, pozwala zauważać zjawiska subtelne i ulotne oraz daje możliwość umoszczenia sobie przestrzeni dla naszych emocji. Zrozumiałam to, dzięki ślepym zaułkom, porażkom, niewypałom i pustym salom. Przyłożyły się także do tego uśmiechy, nagrody i kolejki do wejścia.

Myślę o mojej pracy kuratorskiej jako o opiece. Trosce o kruche rzeczy, o wrażliwe relacje, niespektakularne myśli i zjawiska oraz przestrzeń, w której możecie bezpiecznie pobyć i pomyśleć. Wiem już, że to, co najważniejsze, dzieje się zawsze poza dokumentacją wydarzenia i recenzją.

Aleksandra Jach: kobieta, mama, kuratorka, osoba z niepełną sprawnością, przyjaciółka. Autorka wystaw, publikacji, konferencji, warsztatów, wykładów, projektów badawczych, publicznych, festiwali. Ostatnie projekty to: Kongres Empatii, Muzeum Sztuki w Łodzi (2019); Raport troski. Carolina Caycedo i Zofia Rydet, Muzeum Sztuki w Łodzi (2019); How to talk with birds, trees, fish, shells, snakes, bulls and lions?, Hamburger Bahnhof, Berlin (2018).

WSTĘP WOLNY
www.galeriatak.pion.pl
https://www.instagram.com/galeriatak/

Realizujemy projekt 100% codzienności współfinansowany przez Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

logo_poznan samorzad-wojewodztwa-wielkopolskiego_maly

Mecenat: Galeria YES
Współpraca: Hotel Rzymski
Organizator: Galeria TAK, Stowarzyszenie Na Tak