LABORATORIUM MARZEŃ / VII Międzynarodowej Konferencji Szkoleniowo-Naukowej z cyklu „Psychiatria i Sztuka”
WYDZIAŁ SZTUKI UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO W KRAKOWIE + STOWARZYSZENIE PSYCHIATRIA I SZTUKA + SEKCJA NAUKOWA ARTETERAPII POLSKIEGO TOWARZYSTWA PSYCHIATRYCZNEGO
28.10 - 29.10.2016, piątek, sobota
/ Małgorzata Szaefer
BEZ LĄDOWANIA I 2 METRY PONAD ZIEMIĄ I ART BRUT I OUTSIIDER ART.
Wymyślanie, zmyślanie, przeobrażanie należy do najważniejszych zajęć człowieka od zawsze. Outsiderzy są geniuszami tego „gatunku” opowieści, rozmów ze światem i z sobą.
Bispo do Rosario mawiał, że outsiderzy „są jak kolibry: nigdy nie lądują, pozostając dwa metry ponad ziemią”. To metafizyczne sformułowanie użyte przez brazylijskiego artbrutowca chciałabym uczynić punktem wyjścia do przedstawienia idei wolności w art brut. Wolności, idei lotu, unoszenia się nad ziemią w sensie dosłownym i niedosłownym. Tworzeniu Uniwersum, które obserwowane z lotu ptaka, czy tez wielkim okiem Wszechświata obejmuje Ziemię i cały Kosmos. Będzie o powstających w ukryciu „cichociemnych” projektach nocy, tajnych notesach, zapisach kartograficznych, fantastycznych rysunkach konstrukcyjnych, modelach maszyn latających i statków kosmicznych oraz innych niezbadanych wehikułach powietrznych / Charles August Albert Dellschau, Gregory Wells, Talpazan/. O teleportacji, przenoszeniu ciała gdzieś „indziej”. O nie–bytowaniu bezpośrednim. Wyobraźmy sobie współczesnego Ikara - Gustawa Mesmera, próbującego wznieść się swoimi „areos” 50 metrów ponad ziemię albo pacjenta szpitala psychiatrycznego, Fernando Oreste Nannettiego, który zapisuje tajemne wzory, budując portal przejścia miedzy życiem a przestrzenią science fiction.
Jak śledzić entropijne, efemeryczne znaki wolności w art brut? Znaki tych, których działania, zaplanowane jako akcje, rozegrane tu i teraz, znikają dnia kolejnego. Co wiemy o performerach outsider art? Jakie przejścia buduje: kostium, obiekt, environment w przypadku Vahan Polodiana czy Marie Lieb?
Outsider art daje wielokrotnie świadectwo „sztuki zbijającej z topu”, incydentalnej, dla której twórcza aktywność to treść życia i jego urzeczywistnienie. To przestrzeń wolnej sztuki, naznaczonej ideą dryfowania, wiecznego poszukiwania, zatracenia w psychogeograficznej grze, fascynacji względną geografią, bezcelowym przemieszczaniem się, stwarzaniem pociągających sytuacji, przybierających samoprzekształcające się formy. Art brut / outsider art to poszukiwanie przestrzeni geograficznych, społecznych, kulturowych, imaginacyjnych o potencjale pozwalającym się przekształcać w „wolne strefy autonomiczne”.
Artyści, o których będzie mowa to: Gustaw Mesmer, Charles August Albert Dellschau, Gregory Wells, Talpazan, Jeroen Hollander, Zdenek Kosek, Henry Ray Clark, Raimundo Borges Falcano, Bill Anhagng, Vahan Polodian, Fernando Oreste Nannetti, Marie Lieb i inni.
Kim są Ci wielcy „zmyślacze”? Jaką wolność aktywują? Czy taka wolność możliwa jest jedynie za sprawą przekroczenia „granicy normalności”?
Udział w konferencji w ramach projektu CZARNA BANDERA / OUTSIDER ART, dofinansowanego z Wydziału Kultury Miasta Poznania.