rientKryzys klimatyczny – pisanie, szamanizm i miłość.

❉ 25.10 / 18:00 ❉
spotkanie z Robertem Rientem

Świadomość kryzysu klimatycznego zmusza do dokonania radykalnych zmian i w sposobie życia, i życia przeżywania. Jeśli te jeszcze nie nastąpiły, być może mam wiedzę o tym, co się dzieje, ale nie świadomość. To nie tylko zmiany zachowań i nawyków, takie jak torba, w której przenoszę zakupy, i własna butelka na wodę, ale również głębokie zmiany emocjonalne oraz duchowe, zmuszające do poszukiwania odpowiedzi na najgłębsze, egzystencjalne pytania. Po co tutaj jestem? Jak chcę tutaj być? Co wnoszę do świata, a co mu odbieram?

To świadomość zmuszająca do doświadczenia żałoby. Aby powstała żałoba, niezbędna jest więź. Z ukochaną osobą, rodzicem, dzieckiem, psem, rzeką, ziemią, drzewem, które rośnie za oknem, od kiedy potrafię wymówić słowo „okno”. Żałoba pojawia się, gdy tracimy istotę, z którą czujemy więź, ale również wtedy, gdy zyskujemy pewność, że ta istota umrze. Gatunki wymierają na naszych oczach, a proces ten nabiera tempa. Teraz. Żałoba klimatyczna dotyczy życia jako takiego, jest rozległa i głęboka, dokładnie tak jak kryzys klimatyczny. Nie chodzi tylko o upały, susze, umierające rzeki i braki wody w Polsce, samobójstwa farmerów w Indiach, powodzie w Kerali, cyklon Idai w Mozambiku, Zimbabwe i Malawi, pożary lasów amazońskich, syberyjskiej tajgi i torfowisk, 11 mld ton pokrywy lądowej Grenlandii stopionych w pierwszą środę sierpnia tego roku. Chodzi o świat, który znika za naszą sprawą i na naszych oczach. Pierwszym etapem żałoby jest zaprzeczanie.” – Robert Rient,
„Rewolucja dzięki żałobie klimatycznej” (Cały tekst do przeczytania tutaj:
https://przekroj.pl/spoleczenstwo/rewolucja-dzieki-zalobie-klimatycznej-robert-rient

❉ Robert Rient – reporter, aktywista, który pomagał rozwijać ruch Extinction Rebellion, dziennikarz niezależny (który na łamach „Przekroju” pisze o kryzysie klimatycznym i prowadzi cykl „Wizje roślin”) oraz autorem powieści „Chodziło o miłość” (2013), „Duchy Jeremiego” (2017), reportażu „Świadek” (2015) wydanego również w Ameryce (2016) wstępu do książki „OUT: LGBTQ Poland” (2017) i książki o podróży dookoła świata oraz duchowości, w tym praktykach szamańskich: „Przebłysk”. Współautor raportu „Męskość i kobiecość w lekturach szkolnych. Analiza treści lektur w szkole podstawowej i gimnazjum z perspektywy równości płci” (2016). Publikował w magazynach „Duży Format”, „Focus”, „Sekrety Nauki”, „Traveler – National Geographic”, „Wprost” „Wysokie Obcasy”. Współpracuje z redakcjami „Coachingu”, „Sensu”, „Zwierciadła” i „Przekroju”. Przez dziesięć lat pracował jako trener warsztatów i treningów interpersonalnych z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Zdał międzynarodowy egzamin „101” w zakresie Analizy Transakcyjnej. Poza tym pracował jako wykładowca, m.in. w Warszawskiej Szkole Filmowej na kierunku „Scenopisarstwo”, doradca zawodowy osób niepełnosprawnych intelektualnie, redaktor naczelny portalu informacyjnego osób niepełnosprawnych i prezenter radiowy.

WSTĘP WOLNY
www.galeriatak.pion.pl
https://www.instagram.com/galeriatak/

Realizujemy projekt 100% codzienności współfinansowany przez Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

logo_poznan

samorzad-wojewodztwa-wielkopolskiego_maly

Mecenat: Galeria YES
Współpraca: Hotel Rzymski
Organizator: Galeria TAK, Stowarzyszenie Na Tak