kobasaPrzekazuję wiedzę z pola walki cywilom / Kobas Laksa / spotkanie

13.12 / 19:00

Przydałaby się systemowa zmiana podejścia do niepełnosprawności, w zasadzie musiałoby się wszystko zmienić, łącznie z mentalnością Polaków. Przyglądam się temu wszystkiemu i jest mi bardzo przykro, kiedy czuję, że niewiele mogę zrobić, żeby coś zmienić. Przekazuję wiedzę z pola walki cywilom – tak nazywam rodzicówdzieci bez niepełnosprawności. (Cytat z wywiadu z Joanną Ruszczyk) https://magazynszum.pl/przekazuje-wiedze-z-pola-walki-cywilom-rozmowa-z-kobasem-laksa/[1]

Dziecko z zespołem Downa nie kocha się ani bardziej ani mniej niż zdrowe, ale znacznie bardziej tęskni się za „normalnością” którą trzeba zdefiniować na nowo. W poszukiwaniu definicji pomogłomi rozdzielenie pojęcia niepełnosprawności od dziecka. Potrzebne było rozważenie dwóch pojęć niezależnie. Wydaje nam się, że rozumiemy kim jest dziecko i jak należy z nim postępować, ale badacze dzieci sugerują, że ograniczamy ich rozwój i swobodę myślenia. Wydaje nam się, że niepełnosprawność jest czymś oczywistym, ale trudno określić wyraźną granicę. Zwłaszcza przy niepełnosprawności intelektualnej.

Kobas Laksa – artysta sztuk wizualnych, reżyser, scenarzysta, twórca videoklipów. Autor fotomontaży prezentowanych podczas biennale architektury w Wenecji (2008), na którym pawilon polski otrzymał prestiżową nagrodę Złotego Lwa.
Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z otwarciem artysty na nowe tory myślenia i widzenia świata jakie wymusiła na nim sytuacja życiowa – narodziny dziecka z zespołem Downa.

Zachęcamy do udziału osoby zajmujące się kulturą i działaniami twórczymi, terapią przez sztukę, ale też osoby współpracujące z osobami z niepełnosprawnością intelektualną – terapeutów, wolontariuszy, a także rodziców i rodziców osób z niepełnosprawnością. intelektualną.

WSTĘP WOLNY
www.galeriatak.pion.pl
https://www.instagram.com/galeriatak/

Realizujemy projekt 100% codzienności współfinansowany przez Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

logo_poznan samorzad-wojewodztwa-wielkopolskiego_maly

Mecenat: Galeria YES
Współpraca: Hotel Rzymski
Organizator: Galeria TAK, Stowarzyszenie Na Tak