czytankiCzytanki feministyczne #10 „Narodziny pigułki” J. Eiga

23.05.2019 / 19:30

Zapraszamy do wspólnego czytania feministycznej literatury! Formuła jest taka: czytamy zapowiedziany wcześniej tekst, przychodzimy na spotkanie, rozmawiamy. Dzielimy się przemyśleniami, wrażeniami, doświadczeniami z lektury, ale i z naszego życia, zastanawiamy się, co dla nas ważne, co ciekawe, a co irytujące. Wspólna lektura i analiza tekstów pozwoli nam wydobyć z nich krytyczny potencjał, ale podsunie też nowe tropy, świeże propozycje odczytań. Poszukamy kolejnych odniesień i spróbujemy odnaleźć umocowania dla naszych rozważań w aktualnych kontekstach życia społecznego. Będzie swobodnie, przyjemnie i siostrzeńsko!

Na kolejne spotkanie czytamy książkę Jonathana Eiga „Narodziny pigułki” (przeł. J. Dzierzgowski, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019)

„Gdy się spotkali po raz pierwszy w latach 50., Ameryka wchodziła w złotą erę. Na przedmieściach wyrastały dzielnice identycznych domów. Zadbane jak z żurnala żony witały swoich wracających z pracy mężów schłodzonym dry martini. Kingsley opublikował swój szokujący raport, z którego jasno wynikało, że społeczeństwo nie jest tak purytańskie, jak się wszystkim wydawało.

Ona – Margaret Sanger, legendarna założycielka ruchu na rzecz kontroli urodzeń, a przede wszystkim jedna z najgłośniejszych orędowniczek przyjemności seksualnej. On – Gregory Pincus, naukowiec outsider, wydalony z Harvardu wizjoner zajmujący się badaniem rozmnażania ssaków. W ciągu kolejnej dekady dołączyli do nich także Katharine McCormick, arystokratka nonkonformistka, liderka ruchu walczącego o prawa kobiet i właścicielka odziedziczonej po mężu fortuny, a także charyzmatyczny lekarz ginekolog John Rock, który szyk hollywoodzkiego aktora filmowego łączył z wieloletnim doświadczeniem w pracy z kobietami, a głęboki katolicyzm z przekonaniem, że „wiara jest marną uczoną”.

Ta czwórka w ciągu dekady doprowadziła do jednego z najradykalniejszych przełomów społecznych – wynalazła pigułkę antykoncepcyjną i pozwoliła milionom kobiet na porzucenie roli opiekunki domowego ogniska, a przede wszystkim dała im możliwość ochrony zdrowia i samodzielnego podejmowania decyzji o życiu seksualnym. Dokonali tego pomimo oporu wpływowych instytucji, bez rządowych pieniędzy i bez szczególnego wsparcia ze strony koncernów farmaceutycznych.

Narodziny pigułki to błyskotliwa opowieść o buntownikach, którzy dowiedli, że dzięki niekonwencjonalnemu myśleniu i głębokiej wierze w swoje racje można zmienić najbardziej podstawowe założenia społeczne. To także opowieść o Ameryce, która porzuciła gorset i z entuzjazmem weszła w wyzwolone lata wolnej miłości”.
[za stroną internetową wydawcy]

Prowadzące: Ola Juchacz, Mirona Klorek, Karolina Sikorska

nbf