brut+now/ BRUT NOW, czyli spotkanie z Małgośką Szaefer, która opowie o działaniach TAKa, najnowszych projektach, outsiderach i brut now

28.09.2018. godz. 18.00-20.00.
Kulturhaus / Poniatowskiego 5/2, 87-100 Toruń

TAK / zajmuje się art brut/outsider art/ brut now. Od przeszło dziesięciu lat realizuje projekty, m.in. ‚NiktzNikąd’, ‚Utopię waszą utopię! Outsider art’, ‚Uwaga! Zarządzam pełne zanurzenie / outsider art’, ‚Czarna Bandera/ outsider art’ łączące różne dziedziny kultury oraz różnych twórców, od profesjonalistów z oficjalnego obiegu sztuki po artystów odizolowanych społecznie, od sztuki głównego nurtu po outsiderów. Projekty te budują sieć zależności, wpływów między nimi, pokazują mechanizmy wzajemnych zawłaszczeń i powstawania obszarów wspólnych. W 2016 roku w ramach projektu ‚Czarna Bandera / outsidera art’ TAK współpracował z anarchistami, działaczami prospołecznymi i prozwierzęcymi, włączając outsider art w ‚piracką sieć’ aktywistycznych działań na rzecz wolności w sztuce i życiu. W 2017 roku powstał projekt ‚Trójkąt Bermudzki/ outsider art’, którego celem stało się stworzenie zakrojonych na szeroką skalę działań edukacyjnych i promocyjnych dotyczących outsiderów, pozostających poza granicami sztuki oficjalnej, lecz wykazujących wiele podobieństw do sztuki spontanicznej, sztuki internetu, steampunk, cyberpunku, vaporwave, undergoundowego komiksu czy sytuacjonizmu. Obecny projekt ‚Brut Now’ odnosi się do nowego oblicza ‚brut’, ujawniając konceptualne strategie outsiderów i ich paranaukowe poszukiwania, oparte na minimalistycznych gestach z wykorzystaniem nowych mediów.

GALERIA TAK / ul. Mielżyńskiego 27/29 / 61-725 Poznań

Małgorzata Szaefer / kuratorka, dyrektorka galerii TAK w Poznaniu, członkini zarządu European Outsider Art Association. Prowadzi badania dotyczące outsider art w ramach międzynarodowych projektów, interesuje ją głównie konceptualny brut now. Współpracuje z wieloma europejskimi inicjatywami społecznymi, ośrodkami kulturalnymi brut now, m.in. z art)&(marges museum w Brukseli, abcd collection w Paryżu/ Pradze, Tichy Ocean Foundation i inne. W 2016 roku współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, jako ekspert outsider art, przy wystawie ‚Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów’. Jest kuratorką projektów badawczych i wystawienniczych, m.in. ‚ Mr. Raven, My Love Bird’ (w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), ‚Timelessness’ (w ramach stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego ). W TAKU prezentowała prace uznanych w świecie outsiderów, takich jak: Miroslav Tichy, John Urho Kemp, Jeroen Hollander, Zdenek Kosek, Lubos Plny, Andre Robillard, Josef Hofer i wielu innych. Organizowała pierwsze wystawy polskiego brut artu w Europie. Zajmuje się promocją artystów outsiderów, prezentując ich prace na targach Outsider Art Fair w Paryżu, uczestnicząc w konferencjach, organizując edukacyjne działania w TAKU.

// Działanie realizowane w ramach projektu „Koalicja Kulturotwórców. Inkubator i koncentrator społeczny”, dofinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.