IWONA MYSERA

Artystka mieszka i tworzy w Płocku. Brała udział w wielu międzynarodowych wystawach outsider art w Europie, m.in.: art)&(marges museum w Brukseli, Creation Franche Museum w Begles/Bordeaux, Kunsthaus Kannen Outsider Art Museum w Munster; wielokrotnie w Galerii „tak” w Poznaniu, która promuje artystkę od paru lat.

Iwona Mysera tworzy systemowe zapisy. Odkąd zaczęła tworzyć wszystkim w rodzinie artystki ginęły kartki i zeszyty. Wśród licznych członków rodziny trudno było znaleźć winnego. Pewnego dnia szafa pełna zapisanych kartek zdradziła sprawcę. Zapisy powstały/powstają w jej własnym języku, który czytelny jest tylko dla niej samej. Dla nas pozostaje szyfrem. Istotną rolę w tym zapisie stanowią nie tylko same wersy tekstu lecz także systemy, w które artystka wpisuje się; porządkując płaszczyznę kartki. Tekst wypełnia wolne przestrzenie w notesach, dostosowując się do okien kalendarzy, wpisuje się w mapy świata, w tabele odległości między miastami, urlopy pracowników, międzynarodowe numery telefonów kierunkowych, ambasady i przedstawicielstwa dyplomatyczne w Polsce, w notatniki telefoniczne i inne…. Niepowtarzalne są systemy kratkowe, które powtarzają wzór pionów i poziomów zeszytów w tzw. kratkę. Artystka tworzy także własne systemy kolumn i tabel. Cyfry odgrywają tu niezwykle istotną rolę, wśród nich najczęstsze 1, 3, 5, które systemowo porządkuje: 5335 czy 53535, czy system jedynek, które kolumnowo zamykają przestrzeń kartki. Niezwykle istotna dla artystki jest litera A, która otwiera niemal każdą przestrzeń białej kartki.

DAWID STERNA

Swoją edukację artystyczną rozpoczął w Liceum Plastycznym im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli. Kontynuuje naukę na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2015 roku obronił dyplom licencjacki pt. ,,Substancje" , w pracowni prof. Adama Myjaka. Na przestrzeni 2014/ 2015 roku odbył stypendium artystyczne na Akademie der Bildenden Kunste w Monachium. Dominującą w jego dotychczasowej twórczości jest rzeźba figuratywna, posiada jednak w swoim dorobku również prace o charakterze minimalistycznym i konceptualnym.Na wystawie w Galerii „tak” prezentowana jest praca pt. „Kretowisko”, powstałą na plenerze w Dłużewie w 2015 roku, stanowiąca mapę kretowisk, rozpisaną równoleżnikowo i południkowo.

JAŚ SAJDAK

Studiował etnologię na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studiuje rzeźbę na ASP w Warszawie. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, pleceniem nadrzewnych gniazd dla ludzi, muzyką. Ćwiczy Capoeirę Angolę. Interesuje się światem wokoło. Właśnie wrócił z Węgajt, gdzie zawiesił wyplecioną tam tubę, nazywając ją Leśnym Batyskafem, do zanurzeń w przestworzach lasu oraz w głąb siebie. Jak twierdzi figura zanurzenia nabiera mocy w naszej wyobraźni….