suki2SPOTKANIE / WYKŁAD
/ SUKI W SZTUCE / Katarzyna Lewandowska
11.05.2016. godz.18.00.

W ramach DNI WEGETARIANIZMU 2016 w Poznaniu / VIVA ! AKCJA DLA ZWIERZĄT  &   projektu Galerii „tak” CZARNA BANDERA / OUTSIDER ART

Punktem wyjścia dla wykładu „Suki w sztuce” jest performens wykonany  przez Reginę Jose Galindo – współczesną gwatemalską artystkę, która nożem wycina na swoim udzie słowo Perra, oznaczające w języku hiszpańskim sukę. W kontekście maczowskiej kultury artystka wyraźnie wskazuje na uprzedmiotowienie kobiety, sukowatość odbiera jej żeńską podmiotowość. Zezwierzęcona kobieta tym samym całkowicie zostaje podporządkowana swojemu właścicielowi. I jest nim zawsze mężczyzna.

Ta perspektywa najbardziej dotykająca aspektu społecznego otwiera przeciwstawną interpretację określenia ‘suka’. Otóż Suka to wolna kobieta, bez kulturowego gorsetu, dakini biegająca boso po bagnach. To chrząkająca maciora pełna magii, chtonicznych sił, nieokiełznana  bogini wielka, biała, krągła, locha o macierzyńskich cechach. Przez tradycyjną idee esencjalistyczną można przyjrzeć się tego typu wizualnym przedstawieniom w sztuce współczesnej.

Następną perspektywą, sprowokowaną przez poprzednią jest zastosowanie idei konstrukcjonistycznej dla opisu działań artystek, które rozmontowują dotychczasowy konstrukt myślowy, dwubiegunowo dzielący rzeczywistość. Pomiędzy plusem i minusem usytuowane są niezwykle ciekawe tożsamości, hybrydalne, inne, ludzkie i nieludzkie.

DR KATARZYNA LEWANDOWSKA / Katedra Historii Sztuki i Kultury UMK / Gender Studies Instytut Filozofii/ UMK / ASP w Gdańsku /, historyczka sztuki, feministka, kuratorka, działaczka na rzecz praw zwierząt i wykluczonych. W badaniach skupia się na poszukiwaniu cielesności w sztuce współczesnej, wykorzystując dyskurs filozofii feministycznej. Zainteresowana sztuką zaangażowaną, która wchodzi w krytyczny dyskurs z władzą. Badaczka zajmuje się także motywami kobiecości w sztuce tybetańskiej. Autorka otwartego cyklu wystaw: FEMININE i ANARCHIA.