/ Pełne zanurzenie /

Iwona Mysera / Jaś Sajdak / Dawid Stern

Fundacja Sztuczna
ul. Marszałkowska 62/6
III piętro

otwarcie: 28.01. g. 19
wystawa czynna: 28.01.-21.02. 2016
w czwartki 17- 20
i na telefon: 602633617

warszawa_mysera2„Pełne zanurzenie” to opowieść trzech artystów, których łączy potrzeba poszukiwania porządku, przestrzeni w czasie, potrzeba znikania, zacierania śladu i pozostawania w nieskończonym ruchu powrotu. Wystawa konfrontuje minimalistyczne mapy kretowisk Dawida Sterna i enigmatyczne, intymne teksty Iwony Mysery, a symbolicznie łączą te prace budowle Jaśka Sajdaka, oparte o strukturę ziarna piasku jako elementu nieskończonej całości.

Iwona Mysera robi zapisy w swoim własnym języku. Tekstem wypełnia wolne przestrzenie w notesach, oknach kalendarzy, słownikach, na mapach, w tabelach odległości między miastami, tabelkach urlopów pracowników, czy międzynarodowych numerów telefonów kierunkowych. Istotną rolę odgrywają tu cyfry i litera A, która otwiera niemal każdy komunikat. Mysera tworzy nawet własne systemy kolumn i tabel pokrywając czyste kartki wzorem „w kratkę”. Ten język, jak każdy inny, służy komunikacji. Potrzeba komunikowania się – z otoczeniem, ale przede wszystkim z samą sobą – jest u Mysery wręcz obsesyjna. Mysera opisuje system poprzez system. Do notorycznych działań artystki należy niszczenie powstałych systemów. Stern tworzy swój system: pokrywa siatkę kartograficzną kropkami oznaczając obecność kreta. Wychodząc z realu dochodzi do abstrakcji.

warszawa_myseraKażdy artysta tworzy tu opis w swoim języku, za pomocą własnego alfabetu, systemu znaków ( litera A, kropka, ziarno piasku), ale wszystkie te zapisy organizują terytorium, zdradzają obecność, próbują opisać nieskończoność i tymczasowość.

IWONA MYSERA – brała udział w wielu międzynarodowych wystawach outsider art w Europie, m.in.: art)&(marges museum w Brukseli, Creation Franche Museum w Begles/Bordeaux, Kunsthaus Kannen Outsider Art Museum w Munster; wielokrotnie w Galerii „tak” w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

DAWID STERNA – absolwent Liceum Plastycznym im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, student na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. W 2015 roku obronił dyplom licencjacki pt. ,,Substancje” w pracowni prof. Adama Myjaka. Stypendysta na Akademie der Bildenden Kunste w Monachium( 2014/2015).

JAŚ SAJDAK – studiował etnologię na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie studiuje rzeźbę na ASP w Warszawie. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, pleceniem nadrzewnych gniazd dla ludzi, muzyką. Ćwiczy Capoeirę Angolę.

facebook.com/fundacjasztuczna