outsWystawa DESIGN + OUTSIDER ART / Justyna Matysiak + Studenci Katedry Biżuterii, ASP w Łodzi, współpraca z Sergiuszem Kuchczyńskim z ASP w Łodzi i Małgorzatą Lisiecką z Galerii Yes w Poznaniu,

otwarcie wystawy 09.03.2017, godz.13.30.

wystawa czynna  09.03.- 30.03.2017, ASP, Łódź

+ Wykład Małgorzaty Szaefer / Outsider art i outsiderzy czyli Wolne Strefy Autonomiczne, w sali Kina 3D w Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, 09.03.2017,  o godz. 15.00.

/ Outsider art i outsiderzy czyli Wolne Strefy Autonomiczne

Na świecie panuje obecnie „boom” na outsider art. Pojęcie outsider art, sztuki marginesu, ujawniło swój potencjał. Wskazują na ten fakt wystawy w m.in. „The Encyclopedic Palace” na 55. Biennale w Wenecji czy „Secret Universe I-IV” w Hamburger Bahnhof w Berlinie , czy „The Alternative Guide to the Univerese” w Hayward Gallery w Londynie czy dwie istotne wystawy zrealizowane ostatnio w kraju :„Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i powstająca właśnie wystawa „Nie jestem już psem” w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Wystawy te rozmontowują dotychczasowy konstrukt myślowy na temat outsider art / art brut a także przekonania dotyczące sztuki współczesnej czy kultury alternatywnej. Jednocześnie ukazują, że istnieje potrzeba nowej polityki kulturalnej wobec sztuki outsiderów.

Czym jest zatem współczesny outsider art?

Spotkanie poświęcone outsiderom czyli „maszynom samotniczym” i „outsider art czyli tzw. Trójkątowi Bermudzkiemu” wg określenia Christiana Bersta. O anarchii, niezależności, wolności i niezidentyfikowanej potrzebie tworzenia. Wykład przybliży warsztat outsiderów, symbole użyte jako „ready mades”; utopijne wizje; performatywne akcje i „sytuacjonistyczne” działania outsiderów.

Artyści: Marton Barlett, Lee Godie, George Widener, Richard Graves, Melvin Way, Antonio dalla Valle, Gustaw Mesmer, Anton Miller, Bispo do Rosario, Miroslav Tichy, Stanisłąw Garbarczuk, Daniel Stachowski, Tomasz Machciński, Justyna Matysiak i wielu innych...

https://www.asp.lodz.pl/