czarna_bandera2W RAMACH PROJKETU 5 ZMYSŁÓW / TABU

+ PROJEKTU GALERI TAK / CZARANA BANDERA / OUTSIDER ART

SPOTKANIA / WARSZATY/ MIEJSCE: GALERIA TAK

/ ŚRODA, 21.09.2016,  15.00-18.00, Galeria TAK, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań,

Między Upadkami a marzeniami. Teatralne improwizacje z pieniądzem w tle. Warsztaty z Justyną Sobczyk, założycielką Teatru 21

/ CZWARTEK, 22.09.2016., 15.00 - 18.00, Galeria TAK, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

ART BRUT / SPECYFIKA PRAC ART BRUT I DZIAŁAŃ OUTSIDERÓW - spotkanie z Małgorzatą Szaefer

Warsztat ma formę wykładu, wraz z pokazem multimedialnym, pokazem filmowym, rozmową i dyskusją na temat art brut/outsider art.

O czym będziemy dyskutować w kontekście art brut ?

O anarchii, niezależności, potrzebie wolności „dośrodkowej”  i niezidentyfikowanej potrzebie tworzenia, czasami silniejszej od bólu samotności, głodu i nieszczęść czy choroby;  o dwu obliczach Janusa- z jednej strony normalnym życiu a z drugiej strony sekretnej aktywności, jak w przypadku fotografika Martona Barletta;  symbolach użytych jako „ready mades”; dziwnych związkach z kosmosem, szczególnie Marsem !; utopijnych miastach i katastroficznych wizjach świata; „sytuacjonistycznych” działaniach outsiderów np. Jeroena Hollandera; czy entropijnych pracach podlegających zniszczeniu zaraz po stworzeniu; oraz odwiecznej  potrzebie „sekretu” i wielu wielu innych.

Podczas warsztatu nacisk zostanie położony na ukazanie specyfiki działań outsiderów wraz  z refleksją na temat współczesnej roli art brut dla kultury i sztuki.  W tym celu zostaną przedstawieni czołowi współcześni outsiderzy, związani z uznanymi europejskimi atelier i studio oraz klasycy art brut.

Zastanowimy się na problemami: Co to jest art brut/outsider art? Czy art brut może powstawać w atelier/ studio dla osób niepełnosprawnych umysłowo? Jak rozpoznać, że mamy do czynienia ze sztuka outsider art? Jak powinno  funkcjonować studio dla artystów – outsiderów? Na czym opiera się dobry model współpracy terapeuty z artystą outsider art  w studio/atelier?  I kluczowe pytanie: Jak zajmować się outsider art by nie kolonizować?

Art Brut/outsider art, jako zjawisko poza obiegiem sztuki głównego nurtu, wymaga rozmów, dyskusji, stawiania pytań, przewartościowania pozycji art. brut w kulturze. Temu służy niniejszy warsztat. ZAPISY:  Na wszystkie szkolenia obowiązują zapisy pod adresem: daniela@5zmyslow.pl

Udział w szkoleniach jest bezpłatny, dojazd, nocleg oraz wyżywienie uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Ilość miejsc jest ograniczona.

PROJKET CZRANA BANDERA / OUTSIDER ART. DOFINASOWANY PRZEZ WYDZIAŁ KULTURY MIASTA POZNANIA !!! DZIĘKUJEMY !!!!!

logo_poznan