art-week2WYSTAWA 29.05-07.06.2017 & DWIE PROJEKCJE FILMOWE 06-07.06.2017
W TAK-U W RAMACH POZNAŃ ART WEEK & TRÓJKĄTA BERMUDZKIGO / OUTSIDER ART

trzebaWYSTAWA „Trzeba Powiedzieć! Z Archiwum Społecznego Gentryfikacji”

SOBOTA/ 29.05.2017, godz.18.00. Galeria TAK

Pracownia Sztuki w Przestrzeni Społecznej / Instytut Socjologii UAM + współpraca z galerią TAK
zapraszają na wystawę podsumowującą semestralny projekt interdyscyplinarnej współpracy IS UAM z Pracownią Sztuki w Przestrzeni Społecznej UAP pt. Interwencja Socjologiczna w Kontekście Sztuki Współczesnej. Zrealizowane podczas kilku miesięcy prace stanowią rezultat interdyscyplinarnej współpracy pomiędzy grupami studentek i studentów socjologii oraz UAP. Jednak sama wystawa to nie zakończenie, lecz punkt wyjścia do dalszej debaty na temat procesu rewitalizacji, gentryfikacji oraz ich skutków.

art_film1
"Odwracając świat sztuki do góry nogami" ("Turning The Art World Inside Out") – reżyseria Jack Cocker (2013)

WTOREK / 06.06.2017, godz. 18.00. Galeria TAK

Alan Yentob podróżuje po świecie, by znaleźć odpowiedź na pytanie, czemu tak zwana „outsider art” przeszłą drogę od jednej z najbardziej pomijanych form sztuki w XX wieku do zostania jedną z najważniejszych w XXI wieku. Film zawiera rozmowy z najważniejszymi żyjącymi obecnie artystami outsider art, a także jego kuratorami i kolekcjonerami.

art_film2
"Emery Blagdon i jego lecznicza maszyna" ("Emery Blagdon and His Healing Machine") – reżyseria Kelly Rush (2013)

ŚRODA / 07.06.2017, godz. 18.00. Galeria TAK

W nieogrzewanej szopie koło miasteczka Stapleton w stanie Nebraska w późnych latach 50-tych Emery Blagdon zaczął skręcać stare druty i metalową folię, nawlekać tysiące paciorków i łączyć codzienne odpadki w jednym celu – by wygenerować energię naturalną o właściwościach leczniczych. Napędzana jego osobistą tragedią obsesja, by stworzyć leczniczą maszynę, która zdolna by była uzdrawiać, ludzi, trwała całe jego życie. Ta maszyna przybrała formę wirujących żyrandoli, kaskad drutów i geometrycznych malunków. Teraz, 40 lat po jego śmierci, został zaliczony w poczet najważniejszych amerykańskich artystów XX wieku.

logo_poznan